PKP SA wskazuje na możliwość usamorządowienia gruntów dawnej Rogowskiej Kolei Dojazdowej, które pozostają w zasobach spółki. Ich nabyciem może być zainteresowana gmina Rogów. Czy stan prawny działek na historycznej stacji towarowej zostanie uporządkowany?
Trwa trudny proces zagospodarowania mienia pozostałego po dawnych kolejach dojazdowych, które do przełomu wieków były eksploatowane przez ówczesne przedsiębiorstwo państwowe Polskie Koleje Państwowe. Mowa tu o wąskotorówkach, które trafiły w ręce samorządów tylko w części. Wiele działek, których stan bywa całkowicie różny, wciąż jest w rękach następcy prawnego państwowej firmy, jakim jest istniejąca aktualnie spółka PKP SA.
PKP SA widzi zainteresowanie samorządu
Nadal jest ona właścicielem m.in. wybranychh nieruchomości wchodzących w skład Rogowskiej Kolei Dojazdowej, która funkcjonuje obecnie pod nazwą Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała. Większość działek trafiła już w ręce powiatu rawskiego, a rolę operatora pełni Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych. Ta uruchamia pociągi o charakterze turystycznym, a na stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy prezentuje historyczny tabor.
Na tej właśnie stacji, która stanowi główne zaplecze techniczne wąskotorówki, wciąż znajdują się jednak także działki pozostające w zasobach PKP SA. Według spółki jest szansa, że i one zostaną usamorządowione. – Gmina Rogów jest zainteresowana przejęciem działek zajętych pod Rogowską Kolej Dojazdową (stacja Rogów Wąskotorowy), które objęte są umową użyczenia zawartą z powiatem rawskim w 2002 r. – mówi Agnieszka Jurewicz z Wydziału ds. Współpracy z Mediami w Polskich Kolejach Państwowych.
Gmina dopiero zaczyna analizy
– Prowadzimy jedynie wstępne rozpoznanie dotyczące ewentualnych zmian własnościowych działek w obrębie stacji wąskotorowej – zastrzega jednak Daniel Kołada z Urzędu Gminy Rogów. Podkreśla, że nie zapadły w tej sprawie żadne ostateczne decyzje. Samorząd nie zainicjował też formalnych procedur, które prowadziłyby do nabycia przez gminę nieruchomości w trybie określonym w ustawie o restrukturyzacji i komercjalizacji PKP.
Zdaniem naszego rozmówcy dogłębnej analizy wymaga jeszcze kwestia przyszłego zagospodarowania gruntów. – Decyzje w tym zakresie będą podejmowane w późniejszym czasie w zależności od wyników dalszych ustaleń – usłyszeliśmy. Kwestia ma być też konsultowana z potencjalnie zainteresowanymi podmiotami. Należy przypuszczać, że wśród nich znajdą się FPKW i starostwo powiatowe.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.